4. Що стало безпосереднім наслідком битви, описаної в уривку з історичного джерела: «... і зійшлися супротивники (на р. Альті), і бій був жорстокий, і не могли печеніги допомогти (Святополкові). І одолів Ярослав Святополка і той утік...»?
7. Коли відбулася битва, наслідком якої стала подія, описана в уривку з історичного джерела: «Гедимінів син, великий князь Ольгерд... прилучив до своєї держави подільську землю та вигнав звідти татар...»?
Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання.
«Рада також має запобігати сваркам у місті, боронити від кривд сиріт і вдів... кожен раз, коли виникатиме потреба... радитись про добробут громади...і запобігати шкодам, залагоджувати і розсуджувати всілякі спори... пильнувати обману в мірах і вагах під час продажу товару».
Про яку верству населення Речі Посполитої йдеться в уривку з історичного джерела:
«Король, побачивши, як добре вони з татарами б’ються, віддав їм для пристанища місто Трахтемирів, настановив їм гетьмана, прислав клейноди, всяких припасів військових, а за службу їм поклав по червінцеві...»?
13. Кому з гетьманів І. Сірко докоряв: «...при розумному посередництві могла б [Гетьманщина] прихилитися від турецької влади під високу руку православного монарха. ...Дорошенка заслав у вічну неволю, Чигирин з усією цьогобічною Україною втратив, допустив пролитися християнській крові... Відтак дочекався крайнього занепаду й запустіння Вітчизни нашої...»?
14.«Ми стоїмо тепер, браття, між двома проваллями, готовими нас пожерти, коли не виберемо шляху для себе надійного, щоб їх обминути. Воюючі між собою монархи, що зблизили театр війни до кордонів наших, до того розлючені один на одного, що підвладні їм народи терплять уже і ще перетерплять безодню лиха незмірного, а ми між ними є точка або ціль всього нещастя», — з такою промовою І. Мазепа звернувся до своїх прихильників, пояснюючи причини
Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання.
«Президент рейхстагу повідомив пана міністра внутрішніх справ, що рейхстаг ухвалив рішення: “Вважати депутата Л. Кобилицю, з виборчої округи Вижниця на Буковині, виключеним зі складу рейхстагу”...».
Таке рішення щодо Л. Кобилиці ухвалено, оскільки він
22. Про який документ ідеться в уривку з історичного джерела: «За рік після його оприлюднення діяло 15 українських видавництв і виходило майже 20 українських періодичних видань — від наукових і політичних до гумористичних і дитячих. Справжнім проривом стала поява газети “Хлібороб” у Лубнах та першої щоденної української газети “Громадська думка” у Києві»?
Яка організація в роки Першої світової війни виступила з такою відозвою:
«...Перемога Австро-Угорської монархії буде нашою перемогою. І чим більша буде поразка Росії, тим швидше проб’є година визволення України... Нехай на руїнах царської імперії зійде сонце вільної України!..»?
Що зумовило появу газетного повідомлення, уривок з якого наведено:
«У Київ очікується приїзд професора М. Грушевського, засланого в адміністративному порядку в Симбірськ, за межі Київського військового округу. Ужиті заходи зі звільнення греко-католицького митрополита Шептицького, а також із повернення з Далекого Сходу всіх українців-галичан. Відновлюється закрите адміністрацією українське товариство “Просвіта”...»?
30. У 1925 р. в Українській СРР нараховувалося 79,1% шкіл з українською мовою викладання. У 1930 р. цей відсоток зріс до 85%. Що спричинило зазначені зміни?
Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання.
«Експропріація непродуктивних класів, анулювання боргів, зосередження доходів від промисловості, держторгівлі (внутрішньої і зовнішньої) і всієї кредитної системи в руках держави — самі по собі дають можливість такого нагромадження всередині країни, яке забезпечує необхідний для соціалістичного будівництва темп розвитку індустрії».
33. Політика якої країни щодо українських земель описана в уривку з історичного джерела: «Уряд запланував високі темпи «осадження» колоністів на Східних кресах: у 1921 році — 8 тис. осіб, у 1922 році — 20 тис. осіб...»?
35. Про яку адміністративну одиницю, створену окупантами на українських землях у роки Другої світової війни, ідеться в уривку з історичного джерела: «Після того, як (німецько-румунські загарбники) встановили свою владу до річки Буг, запанувала румунська нагайка... від Дністра до Бугу...»?
Установіть відповідність між документами часів Національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького та роком його ухвалення.
1. «... великий государ наш гетьмана Б. Хмельницького пожалує, свої грамоти царські на ваші вольності велить дати... і щоб Війська Запорозького було 60000...»
2. «... Козаки можуть проживати лише в Київському воєводстві, та й то лише на королівських землях. Ні Брацлавське, ні Чернігівське воєводства козаки не матимуть...»
3. «Найясніший королю Швеції... ми підняли зброю проти поляків на захист віри і вольності. ...ми з’єднані з вашою величністю зв’язком, яким ми зобов’язані обом воєводам Молдавії та князеві Трансільванії...»
4. «Його королівська величність буде і далі жалувати посади громадянам шляхетського стану в Київському, Брацлавському та Чернігівському воєводствах. Чигирин має назавжди лишитися при булаві Війська Запорозького...»
Установіть відповідність між описаним явищем соціально-економічного життя та періодом історії України, для якого воно було характерним.
1. «Основна частина підприємств місцевого значення перейшла з відання союзних міністерств у підпорядкування обласних рад депутатів. Місцеві органи влади одержали широкі права у вирішенні матеріально-фінансових питань...».
2. «Економічне протистояння, що виникло внаслідок внесення митною службою Росії усіх українських імпортерів до переліку «ризикованих», призвело до блокади поставок товарів з України до Росії...».
3. Понад мільйон осіб, винних у порушенні антиалкогольного законодавства, зазнали адміністративних стягнень. У Закарпатті та в Криму знищили виноградники унікальних сортів...».
4. «Продовольча програма виходить із необхідності скоротити імпорт продовольства з капіталістичних країн, оскільки деякі держави прагнуть перетворити продаж зерна на засіб політичного тиску...».
А. «післявоєнна відбудова» (1945 — початок 1950-х рр.)
Б. «відлига» (1953 — 1964 рр.)
В. «застій» (середина 1960-х — початок 1980-х рр.)
49. Установіть послідовність подій, описаних в уривках з історичних джерел.
А. «У той же час поїхав був Данило в Угри до короля (Бели), бо він іще не чув про прихід татар на Київ. А коли Батий узяв Київ і почув він про Данила, що той в Уграх є, то рушив сам до (города) Володимира...»
Б. «І говорили (половці) руським князям: «Якщо ви не поможете нам, (то) ми нині порубані були, а ви завтра порубані будете...» І вирішили князі: «Лучче б нам зустріти їх на чужий землі, аніж на своїй»...»
В. «Прибули Святополк (Ізяславич), і Володимир (Всеволодович), і Давид Ігоревич, і Василько Ростиславич, і Давид Святославич, і брат його Олег, і зібралися в (городі) Любечі, щоб уладнати мир...»
Г. «Прийшли іноплемінники на Руську землю, половці многі. А Ізяслав, і Святослав, і Всеволод вийшли супроти них на р. Альту. І коли настала ніч, рушили вони одні проти одних. ...і побігли руські князі, і перемогли половці...»
50. Установіть послідовність заходів царської влади щодо ліквідації автономного устрою українських земель
А. закріпачення селян Лівобережної та Слобідської України
Б. остаточна ліквідація Запорозької Січі
В. скасування полкового устрою на Слобідській Україні
Г. утворення Другої Малоросійської колегії
51. Установіть послідовність створення радянських агітаційних плакатів
А. «Кожен удар молота — удар по ворогу!»
Б. «Вперед! За індустріалізацію країни, за колективізацію села!»
В. «Із виробництва м’яса, молока та масла на душу населення наздоженемо Америку!»
Г. «Поспішай панові доброго прочухана дати! Барона також не забудь!!!»
1. окреслити територію Антського царства.
2. указати основний шлях грецької колонізації.
3. визначити межі розселення племен трипільської культури.
4. указати територію Боспорського царства.
5. окреслити територію Великої Скіфії.
6. указати напрямок походу перського царя Дарія І.
7. визначити торговельний шлях «із варяг у греки».
54. Гетьман П. Конашевич-Сагайдачний уславився тим, що:
1. сприяв відновленню вищої ієрархії православної церкви на українських землях.
2. очолював удалі морські походи козаків проти Османської імперії.
3. знищив фортецю Кодак, збудовану поляками для контролю над Запорозькою Січчю.
4. збудував першу Запорозьку Січ на о. Мала Хортиця.
5. підтримував видавничу діяльність Івана Федорова.
6. відстоював інтереси української шляхти на Люблінському сеймі.
7. відіграв вирішальну роль у перемозі польсько-козацького війська в битві під Хотином.
55. Які завдання вирішувалися в ході проведення Столипінської аграрної реформи?
1. розв’язати проблему аграрного перенаселення
2. зміцнити традиційну селянську общину (громаду)
3. скасувати панщину та кріпосну залежність селян
4. сприяти зростанню товарності сільського господарства
5. подолати кризу сільськогосподарського перевиробництва
6. ліквідувати церковне та монастирське землеволодіння
7. зміцнити соціальну опору самодержавства на селі
55. Укажіть умови Варшавської угоди (1920 р.) між представниками Директорії УНР і уряду Польщі.
1. передання Польщі Східної Галичини та Західної Волині
2. об’єднання армії УНР та Української Галицької армії (УГА)
3. визнання Польщею ЗУНР та відмова від втручання в її внутрішні справи
4. ведення спільних воєнних дій проти радянських військ на території УНР
5. надання військово-політичної допомоги в боротьбі проти гетьмана П. Скоропадського
6. визнання Директорією кордону між Польщею та УНР по «лінії Керзона»
7. визнання Польщею Директорії УНР на чолі з С. Петлюрою верховною владою УНР