1. Один з народних символів України — барвінок. У цій рослині є алкалоїди складу C46H58N4O9, C46H56N4O10, C45H54N4O8, на основі яких виробляють життєво необхідні лікарські засоби. У цих трьох речовин
15. У пробірку з розчином цинк хлориду учень добавив по краплях розчин калій гідроксиду до утворення осаду, який потім розділив на дві пробірки. У I пробірку він добавив надлишок розчину калій гідроксиду, у II надлишок хлоридної кислоти. Унаслідок цього осад у
16. Кристалічна речовина X за нагрівання повністю розклалася без утворення сухого залишку. Унаслідок добавляння до розчину речовини X розчину кальцій гідроксиду випав нерозчинний у воді осад. Речовина X — це
У промисловості видалення домішок олова з чорнового свинцю ґрунтується на хімічній реакції, схема якої `Sn + NaOH + NaNO_{3}` → `Na_{2}SnO_{3} + N_{2} + H_{2}O`.
Учитель заповнив колбу газом X за атмосферного тиску. Після цього занурив кінець газовідвідної трубки в посудину з водою, до якої попередньо добавив кілька крапель розчину фенолфталеїну (див. рисунок). Кількох крапель води, уведених піпеткою в колбу, виявилось достатньо, щоб у ній виникло розрідження й утворився фонтан малинового кольору. Хімічна формула газу X –
У якому варіанті відповіді правильно вказано спільні властивості етану й етену?
1. за нормальних умов є газами
2. добре розчиняються у воді
3. взаємодіють з водним розчином калій перманганату
4. взаємодіють з бромом
5. здатні до полімеризації
6. взаємодіють з гідроген бромідом
Укажіть правильні твердження щодо речовини, модель молекули якої зображено на рисунку.
1. змінює забарвлення індикаторів
2. вступає в реакцію естерифікації
3. взаємодіє зі свіжоосадженим купрум(II) гідроксидом
4. у промисловості добувають ферментативним бродінням глюкози
32. У пробірку налили кілька крапель метанолу. Розжарили в полум'ї мідну спіраль. Унаслідок прожарювання мідь окиснилася й на спіралі утворився шар купрум(II) оксиду чорного кольору. Потім розжарену спіраль занурили в метанол, що був у пробірці. Спіраль покрилася блискучим шаром міді. Ужажіть формулу продукту окиснення метанолу.
Проаналізуйте твердження. Чи є поміж них правильні?
I. Жири — це продукти взаємодії вищих карбонових кислот з вищими насиченими спиртами.
II. Один з продуктів кислотного гідролізу етилметаноату реагує з амоніачним розчином аргентум(I) оксиду.
34. Компонентами тіста є вода й борошно, до складу якого входить крохмаль. Під час швидкого нагрівання тіста крохмаль і вода реагують — відбувається частковий гідроліз крохмалю. Під дією високої температури з продукту гідролізу на хлібі утворюється скоринка. Цим продуктом часткового гідролізу крохмалю є
35. Під час практичної роботи учень мав визначити вміст пробірки. Коли до порції розчину з пробірки учень добавив такий самий об'єм розчину лугу й кілька крапель розбавленого розчину купрум(II) сульфату, реакційна суміш набула фіолетового кольору. Під дією концентрованої нітратної кислоти на іншу порцію цього самого розчину утворився осад жовтого кольору. Учень дійшов висновку, що в пробірці був розчин
47. Обчисліть масу (г) води, яку необхідно додати до літій оксиду масою 15 г, щоб одержати розчин літій гідроксиду з масовою часткою розчиненої речовини 40 %.
50. Продуктами повного окиснення органічної речовини масою 6 г є карбон(IV) оксид об'ємом 6,72 л (н. у.) і вода масою 7,2 г. Відносна густина пари цієї речовини за воднем становить 30.
Виведіть молекулярну формулу органічної речовини. У відповіді запишіть число, що дорівнює сумі індексів у виведеній формулі.
51. Продуктами повного окиснення органічної речовини масою 6 г є карбон(IV) оксид об'ємом 6,72 л (н. у.) і вода масою 7,2 г. Відносна густина пари цієї речовини за воднем становить 30.
Скільки структурних ізомерів відповідає виведеній молекулярній формулі?
52. Об'ємна частка метану в природному газі одного з родовищ становить 96%. Обчисліть об'єм (м3) ацетилену, який можна одержати термічним розкладанням метану, що міститься в порції природного газу об'ємом 1000 м3, добутого з цього родовища. Відносний вихід ацетилену становить 10 % (об'єми газів виміряно за однакових умов).
53. На зразок технічного магній гідроксиду масою 840 г, що містить домішки магній карбонату, подіяли нітратною кислотою, узятою в надлишку. Унаслідок цього виділився карбон(IV) оксид об'ємом 11,2 л (н. у.). Обчисліть масову частку (%) магній карбонату в зразку.
54. Використовуючи метод електронного балансу, перетворіть схему реакції
`CuS+HNO_{3}`(розб.)→`Cu(NO_{3})_{2}+S+NO+H_{2}O`
на хімічне рівняння й зазначте суму його коефіцієнтів.
55. Суміш етанаміну й етану пропустили крізь склянку з хлоридною кислотою, узятою в надлишку. Унаслідок цього маса склянки збільшилася на 9 г. Масова частка етану у вихідній суміші становила 25 %. Обчисліть об'єм (мл) вихідної газової суміші (н. у.).